“The latest star in a line of excellent environment ministers who fully understands Wales's zero waste policy.”

Lesley Griffiths

Cabinet Secretary for Environment and Rural Affairs
Welsh Government
Lesley Griffiths was elected to the National Assembly for Wales in May 2007. She sat on the Communities and Culture, Sustainability and Audit Committees, and Legislation Committee No. 5. In December 2009 she was appointed Deputy Minister for Science, Innovation and Skills. Lesley also set up and chaired the Cross-Party Hospice Group. Following her re-election in May 2011, she was appointed Minister for Health and Social Services. In March 2013, she was appointed Minister for Local Government and Government Business and, in September 2014, was appointed Minister for Communities and Tackling Poverty. After her re-election in May 2016, Lesley was appointed Cabinet Secretary for Environment and Rural Affairs. Her political interests include health, economic development, housing and children’s issues.
Hot 100
2018
55
Hot 100
2017
n/a
Get others voting for Lesley Griffiths